Ultimate blog

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Kosovo - precedens (?)

Kosovo milované i nenávidené - ako ho vidím ja?
Kosovo sa od Srbska oddelilo ani nie pred mesiacom. Kosovo, ktoré je plné Albáncov, premiešané trochou Srbov na severe. Nárokujú si na územie, ktoré by bolo (teda už je) oddelené od krajiny, kde vraj neboli dodržiavané ich práva ako menšiny. Tak majú štát, kde su väčšinou.

Na území Európy máme viac takýchto fliačikov, kde žijú spolu ľudia s odlišným pôvodom. Niektoré sa odtrhli nedávno (do 20 rokov dozadu), iné sa len chystajú. Bude pre nich Kosovo príkladom? Spomeniem len dve časti Moldavska - Gagauzko a Podnesterskú Moldavskú republiku. Podnestersko sa odtrhlo tesne po rozpade ZSSR. Vzalo si so sebou veľkú časť priemyslu a Moldavku nechalo "len" vinice a pôdu. Možno preto ten konflikt. Podnestersko ale nikdy historicky nepatrilo k tomu, čo sa dnes územne volá Moldavsko. Ani ľudia, ktorí dnes patria k moldavskej menšine sa pripojiť naspäť nechcú. Gagauzko síce zatiaľ figuruje ako autonómna republika, ale tiež je to kus zeme, kde dlhodobo žijú a žili obyvatelia s predkami niekde v Turecku. Myslím, že oni sa ani odtrhnúť nechcú, nakoľko by to znamenalo krach takéhoto "štátu". A právo by mali.

Prečo teda Kosovo? Albánci, ktorí tam sú, sa namnožili tak v posledných pár rokoch. Kosovo bez podpory Srbska skončí tak isto, ako by skončilo vyššie spomínané Gagauzko. Nie je žiaden dôvod, žiadne historicky dokladované nárokovanie na územie. Žiadna minulosť a krátka budúcnosť. Ale paradoxne je tento štát viac-menej uznávaný svetom oveľa viac, ako Podnestersko. Jediná vec, ktorá ich spája sú boje krátko po oddelení. Osobne mi ale žiadne ďalšie ohnisko bojov v Európe nechýba a teda kedy som sa mal rozhodnúť, ktorých separatistov navštívim, tak to bude ten pásik zeme pod Ukrajinou (a aj tak urobím). Prešiel dosť dlhý čas na to, aby si každý urobil svoj názor. Ako to vidíte Vy? Má alebo nemá Kosovo:
1. právo na oddelenie
2. nejakú budúcnosť?

OpenText | stály odkaz

Komentáre

 1. rozdeluj a panuj?
  hra o fliaciky zeme a pocit slobody... kto tu slobodu nema v sebe... darmo je.
  krakovia! a tom hanks - napadlo mi pri tomto, ako sa lahko sachuje s krajinami, uzemiami, rozdelenim...
  a ludia su stale o tom istom...
  publikované: | autor: lupa (e-mail, web, autorizovaný)
 2. nie, nema
  Srbsko je štát a Kosovo bolo jeho časťou, ako sa môže územie jedného štátu bez súhlasu tohto oddeliť? Veď to je úplný nezmysel, ale čo... USA podporili, USA vládne...
  publikované: | autor: gru (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014